Plavanje spada med najbolj zdrave športe, kar jih je. To pa predvsem zato, ker gibi, ki jih izvajamo niso prenaporni za telo, da bi se lahko katera mišica strgala ali pa bi prišlo do izpaha. Poleg tega pa v našem telesu med plavanjem deluje praktično vsaka mišica. Plavanje torej spada med enega izmed edinih športov, kjer aktivno delujejo vse mišice telesa enakomerno.
Za plavanje pa so potrebni bazeni. Sicer je možno plavati tako v morju, kot tudi v bazenih, vendar so bazeni bolj mirni in lahko tako plavamo bolj kontrolirano. Še ena stvar, kjer se bazeni razlikujejo od morja je ta, da je voda v morju slana. Slana voda, pa povzroči to, da se težje potopimo, torej v teoriji, če bi bilo v vodi ogromno soli, se sploh nebi morali utopiti. V bazenih pa je voda sladka in moramo tako nekoliko več moči porabiti, da lahko plavamo, kar pa je v duhu športa boljše.
Bazeni pa so najbolj različni. Nekako najbolj pogosti bazeni za plavanje, tako profesionalno kot rekreativno, so olimpijski bazeni. Gre za bazene, ki so dolgi 50 metrov in razdeljeni na svoje ravne proge. V vsaki progi lahko plava le en človek in ima tako mir in prostor, da lahko plava. Olimpijski bazeni so globoki vsaj 2 metra in imajo na eni strani odskočno platformo, kjer se lahko na začetku plavanja odrinemo, da dobimo kar se da dober čas, v kolikor si merimo čas plavanja. Sam odriv je v profesionalnem vidiku zelo pomemben in predstavlja velik faktor pri končnem času.
Če pa nimamo v bližini javnih bazenov, ali pa bi ga raje imeli doma je to vsekakor tudi mogoče. Lahko si kupimo bazen, ki ga zunaj kar sami postavimo med poletnimi dni. Sicer so takšni bazeni nekoliko manjši in so namenjeni bolj zabavi. Možno pa je, da si doma zgradimo večji bazen, kjer pa je mogoče nato plavati daljše razdalje.