Vitamin B12 sodi v skupino vitaminov B. Njegovo ime je tudi kobalamin. Tako vitamin B12 kot tudi folna kislina učinkovito sodelujeta pri nastajanju novih celic, rdečih krvničk ter timidina. Slednji velja za ključni gradnik dednega materiala v prav vsaki celici.
Medtem ko so odlični viri folne kisline zelena listnata zelenjava, sadje, stročnice in jetra, so odlično viri za vitamin B12 govedina, svinjina, jajca, mleko ter mlečni izdelki. Pomanjkanje obeh vrst hranil lahko povzroči hudo anemijo, slabokrvnost, vrtoglavice, izčrpanost, pri ženskah tudi neredno menstruacijo.
Vitamina B12 primanjkuje predvsem pri strogih vegetarijancih
Pomanjkanje folne kisline je predvsem značilna za nosečnice. Če dojenček prejema mlečne pripravke, v katerih ni dovolj folne kisline, lahko zboli. Pomanjkanje vitamina B12 pa se kaže predvsem pri strogih vegetarijancih, saj se vitamin B12 nahaja zlasti v hrani živalskega izvora.
Sicer pa vse vrste vitaminov, tudi vitamin B12, najdemo v pripravkih kot kompleks. Pomanjkanje enega vitamina ali povečanje po drugem namreč povzroča potrebo po drugih vitaminih iste skupine. Izbiro ustreznega pripravka pa vam bo najbolje svetoval strokovnjak, na primer lekarniški farmacevt. Svojemu telesu tako lahko omogočite raznoliko in dovolj uravnoteženo prehrano. To pa je prvi in obvezni korak do zdravega življenja.
Vitamin, ki je prisoten zlasti pri metabolizmu aminokislin ter maščobnih kislin
Lahko rečemo, da so skorajda vsi vitamini dobro raziskane snovi. Ko je bil natančneje preučevan vitamin B12, pa je bilo ugotovljeno, da je prisoten zlasti pri metabolizmu maščobnih kislin ter aminokislin. Takšna funkcija tovrstnega hranila pomaga našemu telesu omogočiti vso potrebno energijo. Vitamin nastopa tudi kot kofaktor v sintezi DNK.
Prav tako je bilo ugotovljeno, da je vitamin B12 predvsem pomemben za normalno delovanje živčnega sistema, in sicer zaradi njegove vloge pri sami sintezi mielina. Tudi pri razvoju rdečih krvnih celic v kostnem mozgu je prisoten vitamin B12.